Bystrá

with Žádné komentáře
Klin ze svahů Bystré
  • přibližný čas: 7h 30min (tam a zpět)
  • délka: 19km (tam a zpět)
  • celkem nastoupáno: 1400 m

Z rozcestí Hrdovo (850 m) se vydejte po žluté značce lesní cestou, podél které jsou po obou stranách roztroušené chaty. Pozvolným stoupáním překonáte něco málo přes 100 výškových metrů k rozcestí pod Bystrou (978 m), odkud budete pokračovat lesní pěšinou, ústící na mítinu s křižovatkou lesních svážnic. Držte se vpravo a pokračujte ve stoupání po svážnici, zpočátku lesem, později napříč rozsáhlou odlesněnou oblastí, kde byl les poničen větrnou kalamitou.

Asi půl kilometru od mítiny se svážnice stáčí vlevo do Bystré doliny a postupně přechází v lesní pěšinu, mírně stoupající krásným divokým lesem s velkým množstvím mechu všude okolo cesty. Necelých 2,5 kilometru od začátku doliny minete polorozpadlý přístřešek, vedle kterého býval upravený pramen. Dnes již, stejně jako přístřešek, svému účelu příliš neslouží.

V okolí přístřešku les zvolna přechází v husté porosty kosodřeviny, kterými vás bezpečně provede dobře schůdná pěšina, mírně stoupající podél potoka. Dva kilometry za přístřeškem vystoupíte na rozlehlé horské louky v horní části Bystré doliny a projdete okolo malého, koncem léta vyschlého, plesa. Tady se cesta začíná zvolna stáčet ke strmému svahu po pravé straně, kde vás čeká prudké stoupání serpentinami do sedla na hřebeni. Již během stoupání se odkryje výhled na Bystrá plesa v závěru doliny, ze sedla pak navíc uvidíte i na dosud skryté vrcholy na východě.

V sedle se vydejte vlevo a vystoupejte travnatým hřebenem ještě asi 250 výškových metrů na vrchol Bystré (2248 m). Z ní je překrásný výhled na protější vrcholy Klin a Jakubiná na západě a Velká Kamenistá na východě, která je od Bystré oddělena Pyšným sedlem hluboko pod vámi. Při dobrém počasí uvidíte i mnohé vzdálenější vrcholy nejen v Západních a Vysokých Tatrách s nezamněnitelným Kriváněm úplně vpravo, ale dohlédnout můžete i na hřeben Nízkých Tater a Velké Fatry.

Nejkratší sestup je stejnou cestou zpět do Hrdova.

Fotky z túry:

Leave a Reply