Prosiecká a Kvačianská dolina

with Žádné komentáře
  • přibližný čas: 5h 00min
  • délka: 16 km
  • celkem nastoupáno: 700 m

Tato túra není sice v Západních Tatrách, ale v sousedních Chočských vrších, avšak kvůli své kráse a blízkosti by byla velká škoda ji opominout.

Z parkoviště za Prosiekem vykročte po polní cestě k ústí doliny. Odtud, z rozcestí ústie Prosieckej doliny (640 m) pokračujte po modré značce, která vás po první zákrutě dovede před úzkéhý kaňon s vysokými skalními stěnami, kde vám několik lávek nad potokem usnadní průchod. Za kaňonem se cesta znovu rozšíří, po pár stech metrech zcela zmizí voda z koryta potoka a dolinou plnou stromů, popadaných při větrné kalamitě, vás asi po hodině dovede korytem potoka a pěšinou vedle něho k rozcestí pod skalní stěnou, odkud vlevo vede neznačená odbočka k vodopádu Červené piesky.

Dále vpravo po modré značce brzy narazíte na nízkou skalní stěnu, kterou lehce překonáte pomocí železného žebříku. Následuje úzký kaňon s několika žebříky a za ním nakloněná skalnatá plošina s ocelovým lanem pro přidržení. Odtud je to již jen pár minut chůze na rozcestí Svorad (940 m) na okraji lesa. Stále po modré značce, zpočátku mírným stoupáním, později téměř po rovině, pokračujte loukou až kříži, za kterým je křižovatka polních cest. Vydejte se po nejvyježďěnější cestě vpravo, která odtud klesá do Velkého Borového a po chvíli se na ní objeví asfalt.

Před vesnicí projděte rovně křižovatku polních cest a se zemědělským družstvem po levé straně pokračujte mírným klesáním až se asfaltová cesta stočí vlevo. Pokračujte rovně loukou po vyježděné cestě k první chalupě, kde se opět napojíte na asfltovou cestu, po které dojdete na křižovatku u rozcestí Veľké Borové (820 m). Nedaleko od křižovatky stojí hostinec Borovec, kde se můžete nejen najíst, ale i ubytovat.

Pokračujte po modré značce po asfaltce, která po chvíli přejde do polní cesty a po čtvrt hodině dovede na rozcestí dolina Borovianky (795 m) za začátkem lesa. Odtud budete asi půl kilometru mírně klesat s hlubokým kaňonem po levé straně a skalními stěnami po straně pravé, dokud nenarazíte na odbočku k blízkému Ráztockému vodopádu.

Po prohlídce vodopádu pokračujte po cestě přes dřevěnou lávku na kamenný most, odkud vede odbočka vpravo k zrekonstruovaným vodním mlýnům z počátku 19. století. Mlýny jsou otevřené veřejnosti a je možné si je prohlédnout i zevnitř. Vstupné je dobrovolné.

Z kamenného mostu pokračujte stoupající cestou, ze které po několika metrech modrá značka odbočuje vpravo na lesní pěšinu, stoupající na rozcestí Kvačianska dolina, Oblazy (800 m). Odbočte vpravo na širokou, červeně značenou cestu. Hned v první zákrutě je pramen a v zákrutě druhé první z několika vyhlídek, na které po cestě narazíte. Z vyhlídek jsou krásné výhledy na dno údolí hluboko pod vámi a protější svahy a skaliska, tato jediná je však upravená a má i zábradlí.

Cesta je zpočátku mírně zvlněná, později ale pozvolna klesá až na dno doliny nedaleko jejího ústí u placeného parkoviště za vesnicí Kvačany. Na okraji parkoviště, na rozcestí ústie Kvačianskej doliny (650 m), končí červená značka a začíná značka žlutá. To vás zpočátku povede asi půl kilometru po asfaltové cestě, pak odbočí na polní cestu vpravo, překročí potok a krátkým prudkým stoupáním vás dovede k bílému dobu, před kterým odbočíte na pěšinu vlevo.

Odtud je potřeba dalších několik kilometrů věnovat zvýšenou pozornost značení, neb cesta často mění směr, chvíli vede loukami a chvíli zase lesem. Později vede zvlněným terénem po okraji louky podél lesa a jsou z ní krásné výhledy na Nízké Tatry a vodní nádrž Liptovská Mara. Nakonec sestoupíte na rozcestí ústie Prosieckej doliny, kde túra začínala, odbočíte vlevo a vrátíte se zpět do Prosieku.

Oblíbená ubytování

Penzion Josu***

Zuberec

Booking.com

Drevenice Zuberec

Zuberec

Booking.com

Apartment Roháčik

Zuberec

Booking.com

Villa Silvia

Zuberec

Booking.com

Penzión Škerda***

Zuberec

Booking.com

Penzion u Laca

Zuberec

Booking.com

Zobrazit všechna ubytování v Zuberci

Fotky z túry:

Leave a Reply