Sivý vrch

with 3 komentáře

!NĚKOLIK OBTÍŽNĚJŠÍCH MÍST NA TRASE!

 • přibližný čas: 5h 00min
 • délka: 9 km
 • celkem nastoupáno: 875 m

Z rozcestí Biela skala – horáreň (na silnici Zuberec – Liptovský Mikuláš) vykročte po červené značce do lesa širokou, zvolna stoupající, zvážnici. Po několika minutách překročte jinou svážnici, křižující vaši cestu a pokračujte ve stoupání po cestě, která se začne mírně stáčet vpravo, po té o něco prudšeji vlevo a zase vpravo již o něco strmějším stoupáním až malému přístřešku ve výšce okolo 1160 metrů, kde červená značka uhýbá z vyježděné svážnice vpravo na dobře značenou, vyšlapanou pěšinu.

Pěšina vás provede lesem až k prvním skaliskům po levé straně ve výšce 1310 metrů. Po pár metrech narazíte na neznačenou vyšlapanou pěšinku, po které si můžete pár minut zajít a vystoupit na skaliska, ze kterých je mnohem lepší výhled, než z cesty nejen do blízkého okolí, ale třeba i na Velkou a Malou Fatru.

Pokračujíce ve výstupu po červeně značené pěšině pomalu ubývá lesa a přibývá kosodřeviny a skalních útvarů, mezi kterými se cesta k vrcholu pozvolna začne proplétat, až se dostanete do míst, kdy si občas budete muset pomoct i rukami. Na dvou místech (ve výšce asi 1700 m a 1770 m), nedaleko od vrcholu, je dokonce skála osazena řetězem, který sice pro výstup není zcela nezbytný, ale při sestupu nebo za deště přijde vhod.

Z vrcholu můžete vidět některé ostatní západotatranské vrcholy jako jsou Ostrá, Osobitá, Salatín, Spálená, Pachoľa, Baníkov nebo Baranec o něco dál pak třeba Velký Choč, Babí horu, Pilsko a okolní pohoří – Velkou a Malou Fatru a Nízké Tatry.

Z vrcholu sestupte zpět stejnou cestou.

Oblíbená ubytování

Penzion Josu***

Zuberec

Booking.com

Drevenice Zuberec

Zuberec

Booking.com

Apartment Roháčik

Zuberec

Booking.com

Villa Silvia

Zuberec

Booking.com

Penzión Škerda***

Zuberec

Booking.com

Penzion u Laca

Zuberec

Booking.com

Zobrazit všechna ubytování v Zuberci

Fotky z túry:

3 Responses

 1. Honza
  | Odpovědět

  Zdravím, rád bych se zeptal, zda lze během jednoho dne zvládnout túry z rozcestí Biela-Skala přes Sivý vrch a Brestovou až do Zverovky.
  Díky za odpověď.

 2. Mirus
  | Odpovědět

  Ahoj Martine, prosím o doporučení jaké túry v okolí Rohaču dát se psem. Je to ohař, z Čech dala už vše, alpy do 2300 metru. Děkuji Mirus

 3. Hřebenovky
  | Odpovědět

  Na Sivém vrchu jsme začínali náš přechod celého hřebene ZT. Je odtud opravdu nádherný výhled na Západní a hlavně Nízké Tatry. Navíc ocásek hřebene, který vede ze Sivého vrchu do vesnice Jalovec je skvělým nástupním místem na hřebenovku.
  Náš přechod: https://www.hrebenovky.com/zapadni-tatry

Leave a Reply