Roháčský vodopád, Pachoľa, Spálená, Skriniarky, Salatín, Brestová

!NĚKOLIK OBTÍŽNĚJŠÍCH MÍST NA TRASE!

  • přibližný čas: 8h 45min
  • délka: 17km
  • celkem nastoupáno: 1500 m

Trasa zpočátku vede jednou z nejfrekventovanějších cest Západních Tater okolo Roháčského vodopádu až do Baníkovského sedla. Odtud většina turistů zamíří na populární Baníkov, ale vy se vydáte na opačnou stranu, na méně frekventovanou část hřebene.

Výstup zahájíte na (placeném) parkovišti v Roháčské dolině (popřípadě o něco níž na autobusové zastávce poblíž chaty Zverovka) a vydáte se do kopce po asfaltové, červeně značené, cestě. Asi za třičtvrtě hodiny přijdete k rozcestí Adamcuľa, kde odbočíte vpravo a dál budete následovat modrou a žlutou značku. Po krátke době opustíte asfaltovou cestu a začnete prudšeji stoupat po lesní pěšině. Ani ne po půl hodině dojdete k odbočce vedoucí přes dřevěný můstek. Odbočka je velmi krátká a vede k Roháčskému vodopádu – největšímu vodopádu v Západních Tatrách.

Od vodopádu pokračujte dále po žluté až vyjdete z lesa na rozcestí Pod Predným zeleným, kde si můžete odpočinout na lavičkách. Stále po žluté značce pokračujte ve ve výstupu, projdětě přes odbočku k Roháčským plesům a pořád dál stoupejte Spálenou dolinou. Asi po hodině a tři čtvrtě cesty od rozcestí s lavičkami vystoupíte do Baníkovského sedla.

Tatra Adventures: Dobrodružství na Slovensku

Ze sedla se vydáte po červené značce strmou, ale zatím nenáročnou, cestou na Pachoľu. Odtud vás při sestupu a následném výstupu na Spálenou čeká skalnatý terén, místy zajištěný řetězy. Za dobrého počasí by tyto úseky neměly většině lidí dělat problémy. Travnatý vrchol Spálené přímo vybízí ke krátkému odpočinku s hezkými výhledy.

Za Spálenou na vás čeká skalnatý hřeben zvaný Skriniarky, kde musíte přelézt a obejít několik skalisek. Nejedná se sice o nějak zvlášť náročný terén, ale i přesto je místy osazen řetězy. Za tímto hřebenem vás čeká poměrně dlouhé stoupání na dvojvrchol Salatín. Cesta sem vám z Baníkovského sedla bude trvat asi dvě hodiny.

Ze Salatína sestoupíte po strmé, zerodované stezce do sedla Parichvost, z něhož zahájíte poslední výstup, na jehož konci stanete na vrcholu Brestová. Tady se od hřebenové cesty odpojíte a odbočíte na modrou značku klesající k vrcholu Predný Salatín po stejnojmenném hřebenu. Následuje strmější klesání klečí a následně Spáleným žlabem, který vyústí v dolní části lyžařského střediska. Odtud je to již nedaleko na Zverovku. Máte-li auto v Roháčské dolině, čeká vás ještě asi dvaceti minutová cesta na parkoviště.


REZERVOVAT UBYTOVÁNÍ

najděte si ubytování poblíž


Fotky z túry:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *