Tri Kopy, Baníkov, Roháčský vodopád

with Žádné komentáře

!NEBEZPEČNÉ ÚSEKY NA TRASE!

  • přibližný čas: 9h 20min
  • délka: 18km
  • celkem nastoupáno: 1400 m

Jedna z nejhezčích, ale také nejnáročnějších a nejnebezpečnějších, túr v Roháčích a celých Západních Tatrách.

Z autobusové zastávky nedaleko chaty Zverovka se vydejte po červené značce na vedlejší asfaltovou cestu, kde po pár minutách minete penzion Šindlovec a za několika zatáčkami dojdete na rázcestie Šindlovec – bývalé parkoviště s bufetem. Pokud jste přijeli autem, dojdete sem z parkoviště po zelené značce. Stoupejte dál asfaltovou cestou, ze které se tu a tam otevře výhled na hlavní hřeben s vrcholy Tri kopy, Hrubá kopa, Baníkov nebo Spálená, přes rozcestí Adamcuľa (1189 m), stále po červené značce, až k bufetu na rozcestí bývalá Ťatliakova chata (1350 m), kde můžete zakoupit občerstvení a posedět na lavičkách. Za bufetem je uměle vytvořené Ťatliakovo jazero, odkud je krásný výhled na Ostrý Roháč a Plačlivé.

Na rozcestí u chaty se vydáte po modré, která vás provede Smutnou dolinou. Po chvíli projdete okolo pramene, ze kterého si můžete doplnit vodu a asi po třičtvrtě hodiny minete odbočku k Roháčským plesům. Odtud zbývá ještě asi hodina a čtvrt cesty dolinou do Smutného sedla. Pokud budete mít štěstí, můžete v této části doliny spatřit sviště nebo kamzíky.

Ze Smutného sedla začnete po červené stoupat na první ze tří vrcholků Tří kop. Tento vrcholek je zároveň posledním místem, kam se lze bezpečně dostat bez pomoci řetězů. Zde by jste měli výstup ukončit, pokud nemáte žádné zkušenosti se skalnatým vysokohorským terénem.

Přes další vrcholky až na Hrubou kopu přejdete některá poměrně exponovaná místa osazená řetězy. Hrubá kopa je ideálním místem na odpočinek s překrásnými výhledy na okolní i vzdálené vrcholy.

Dále po nenáročné cestě sestoupíte do sedla a začnete opět stoupat na úzký skalnatý hřebínek vedoucí až na vrchol Baníkova. Tento hřebínek bývá považovaný za nejnebezpečnější místo celého pohoří a čeká vás tu mnoho exponovaných úseků a řetězů. Cestu ze Smutného sedla na Baníkov by jste měli pohodlně stihnout za dvě a půl hodiny.

Z vrcholu pokračujete dále po červené už nenáročným, asi půl hodinovým, sestupem do Baníkovského sedla. Tady odbočíte a po žluté značce začnete klesat Spálenou dolinou, ve které asi po hodině minete odbočku k Roháčským plesům a po dalších dvaceti minutách přijdete na rozcestí Pod Predným zeleným, kde můžete po náročné túře posedět na lavičkách.

Po odpočinku pokračujte v klesání po žluté, která vás zavede do lesa a po nějaké době na odbočku k Roháčskému vodopádu – nejvyššímu vodopádu Západních Tater. K vodopádu si zajdete jen několik málo metrů, kterých určitě nebudete litovat. Od vodopádu je to již nedaleko k rozcestí Adamcuľa v Roháčské dolině, přes které jste procházeli na začátku túry. Z rozcestí se vydáte zpět k parkovišti, na které dojdete asi za půl hodiny.

Oblíbená ubytování

Penzion Josu***

Zuberec

Booking.com

Drevenice Zuberec

Zuberec

Booking.com

Apartment Roháčik

Zuberec

Booking.com

Villa Silvia

Zuberec

Booking.com

Penzión Škerda***

Zuberec

Booking.com

Penzion u Laca

Zuberec

Booking.com

Zobrazit všechna ubytování v Zuberci

Fotky z túry:

Leave a Reply