Roháčská plesa, Roháčský vodopád

  • přibližný čas: 4h 45min
  • délka: 14km
  • celkem nastoupáno: 720 m

Z autobusové zastávky nedaleko chaty Zverovka se vydejte po červené značce na vedlejší asfaltovou cestu, kde po pár minutách minete penzion Šindlovec a za několika zatáčkami dojdete na rázcestie Šindlovec – bývalé parkoviště s bufetem. Pokud jste přijeli autem, dojdete sem z parkoviště po zelené značce. Stoupejte dál asfaltovou cestou, ze které se tu a tam otevře výhled na hlavní hřeben s vrcholy Tri kopy, Hrubá kopa, Baníkov nebo Spálená, přes rozcestí Adamcuľa (1189 m), stále po červené značce, až k bufetu na rozcestí bývalá Ťatliakova chata (1350 m), kde můžete zakoupit občerstvení a posedět na lavičkách. Za bufetem je uměle vytvořené Ťatliakovo jazero, odkud je krásný pohled na dvojitý vrchol Ostrého Roháče a na Plačlivé.

Pokračujte po zeleně značené pěšině, pozvolna stoupající Smutnou dolinou. Asi po deseti minutách chůze od chaty narazíte na vydatný pramen, ze kterého si můžete doplnit vodu.Po dalších dvaceti minutách dojdete na rázcestie Smutná dolina. Tady odbočte vpravo a stále sledujíc zelenou značku pozvolna vystoupejte do výšky 1562 metrů, k prvnímu a největšímu ze čtyř Roháčských ples.

Pleso obejdete zprava a krátkým stoupáním kosodřevinou se dostanete k druhému (nejmenšímu) a třetímu plesu, která leží vedle sebe ve výšce 1650 a 1653 metrů. Obě plesa opět obejdete zprava a mírně stoupající pěšinou za nedlouho vystoupáte k nejvýše položenému plesu do výšky 1719 metrů.

Sestup do Spálené doliny se klikatí po prudší, modře značené cestě. Na rázcestie pod Tromi kopamiodbočte vpravo, stále po modré k rázcestie pod Predným zeleným, kde si může unavený turista odpočinout u jednoho z několika stolů s lavičkami. Těsně před rozcestím leží po pravé straně cesty maličké nepojmenované pleso.

Tatra Adventures: Dobrodružství na Slovensku

Za rozcestím se cesta ponoří do lesa a po dvaceti minutách sestupu vás dovede k dřevěnému mostku přes potok, přes který vede krátká odbočka k Roháčskemu vodopádu. Vodopád je doslova za rohem a rozhodně stojí za to ho navštívit. Pod vodopádem následuje už jen krátké strmnější klesání, pak se cesta rozšíří a sklon zmírní.Přes dřevěný mostek překročíte potok a za několik okamžiků dojdete na asfaltovou silnici, jež se po několika zatáčkách napojí na hlavní cestu Roháčské doliny na rozcestí Adamcuľa. Odtud pokračujte zpět na zastávku nebo k autu po stejné cestě.


REZERVOVAT UBYTOVÁNÍ

najděte si ubytování poblíž


Fotky z túry:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *