Baranec

with Žádné komentáře
  • přibližný čas: 8h 30min
  • délka: 17km
  • celkem nastoupáno: 1500 m

Baranec je jedním z nejvyšších vrcholů Západních Tater a nejvýraznějším vrcholem při pohledu od Liptovského Mikuláše. Výstup na něj zahájíte na parkovišti v ústí Žiarské doliny, popřípadě o něco níž na autobusové zastávce. Z parkoviště se vydáte po žluté značce, zpočátku po asfaltové cestě, ze které však záhy odbočíte vlevo na lesní pěšinu. Ta prvních pár minut stoupá v mírném sklonu, po chvilce se stoupání stane prudším a začnete rychleji nabírat výšku. Během výstupu v lese se vám vícekrát stane, že uvidíte několik cest více méně vedoucích nahoru, ale žádnou značku. Většina z nich opravdu vede správným směrem a po chvilce zase značku uvidíte, pokuste se ale raději vybrat si tu vyšlapanější z cest.

Asi dvě a půl hodiny potrvá stoupání z parkoviště na rozcestí pod Holým vrchem, před kterým koněčně vyjdete z lesa a začnou se otevírat krásné výhledy na hřeben Roháčů. Odtud je to na Baranec ale ještě dalších asi 550 výškových metrů, to znamená další asi hodinu a půl stoupání, odteď už ale stále s krásnými výhledy.

Odměnou za námahu při výstupu vám bude překrásný výhled z vrcholu Barance do všech stran, který snad jen trochu kazí betonový pilíř. Sestup je velice strmý a kamenitý, dejte si proto pozor na uklouznutí. Jakmile sestoupíte z Barance, pokračujete po místy trochu skalnatém hřebenu mírným stoupáním na vrchol Smrek, během kterého se znovu odkrývá pohled na majestátní pyramidu vrcholu Plačlivé a na Ostrý Roháč.

Po hodině a půl cesty z Barance sestoupíte do Žiarského sedla, odkud začnete sestupovat do Žiarské doliny. Po půl hodině dojdete na rozcestí Na Homolce, kde si můžete z potoka doplnit vypitou vodu. Za další hodinu po dřevěném můstku překročíte potok a jste na Žiarské chatě. Zde si můžete odpočinout a třeba si i objednat teplé jídlo.

Poslední část vede po modré, zpočátku po asfaltce, a po nějaké době odbočí vpravo a víceméně ve svahu kopíruje asfaltku, která dále vede dnem doliny a rovněž by vás dovedla na parkoviště. V Žiarské dolině jsou stále velmi dobře patrné škody napáchané takzvanou stoletou lavinou, která tu spadla v březnu roku 2009. Na cestu z chaty na parkoviště počítejte přibližně s hodinou a půl.

Fotky z túry:

Leave a Reply