Tri Kopy a Baníkov

with 2 komentáře

!NEBEZPEČNÉ ÚSEKY NA TRASE!

 • přibližný čas: 6h 15min
 • délka: 10km
 • celkem nastoupáno: 1200 m

Jedna z nejoblíběnejších, ale také jedna z nejnebezpečnějších túr v Západních Tatrách se začíná u Žiarské chaty, odkud se vydáte po modré značce směrem do Smutného sedla. Asi po hodině přijdete na rozcestí Pod Homolkou, kde si můžete z potůčku naposledy doplnit vodu. Po další asi třičtvrtě hodině stanete ve Smutném sedle, odkud můžete poprvé spatřit vrcholy jako Plačlivé, Ostrý Roháč a Volovec.

Ze sedla začnete po červené stoupat na první ze tří vrcholků Tří kop. Tento vrcholek je zároveň posledním místem, kam se lze bezpečně dostat bez pomoci řetězů. Zde by jste měli výstup ukončit, pokud nemáte žádné zkušenosti se skalnatým vysokohorským terénem.

Přes další vrcholky až na Hrubou kopu přejdete některá poměrně exponovaná místa osazená řetězy. Hrubá kopa je ideálním místem na odpočinek s překrásnými výhledy na okolní i vzdálené vrcholy.

Dále po nenáročné cestě sestoupíte do sedla a začnete opět stoupat na úzký skalnatý hřebínek vedoucí až na vrchol Baníkova.

Tento hřebínek bývá považovaný za nejnebezpečnější místo celého pohoří a čeká vás tu mnoho exponovaných úseků a řetězů. Cestu ze Smutného sedla na Baníkov by jste měli pohodlně stihnout za dvě a půl hodiny.

Z Baníkova se odkloníte od hlavního hřebene a začnete klesat po zelené značce směrem na vrchol Príslop. Při výstupu na samotný Príslop ještě narazíte na pár obtížnějších míst, ale oproti tomu, co už máte za sebou, skoro ani nestojí za řeč.

Z vrcholu sestoupíte do Jalovského sedla, odkud zahájíte sestup zpět k Žiarské chatě. Kousek nad chatou ještě překročíte potok těsně pod Šarafiovým vodopádem a o něco níž projdete okolo symbolického hřbitova obětí hor a vyjdete za Žiarskou chatou. Cesta z Baníkova na chatu trvá asi dvě hodiny.

Fotky z túry:

2 Responses

 1. Adriana is interested in you! More info: https://clck.ru/e6Nhs?h=6df78699ab957ecd1720831456a3d0ac-
  | Odpovědět

  rzk9s9

 2. dovolená
  | Odpovědět

  Sesta je super,ale dřina.Jinak prima.63 roků mi je a cesta necelých 10 h.Punťa.

Leave a Reply