Ostrý Roháč (2087,5 m. n. m.)

with 6 komentářů
Ostrý Roháč je snad nejznámějším vrcholem celých Západních Tater, resp. Roháčů, kterým společně se sousedním vrcholem Plačlivé (dříve zvaným Plačlivý Roháč) dal jméno. Jeho charakteristický tvar poznáte snad odkudkoliv. Ne však odkudkoliv je dobře viditelné, že se vlastně jedná o rohy připomínající dvojvrchol. Roháč hledejte v centrální části pohoří mezi vrcholy Volovec a Plačlivé. Pod jeho východní rozsochou se v samém závěru Jamnícké doliny zrcadlí Jamnícké plesa.

Výstup na Ostrý Roháč je jednou z nejnáročnějších túr v celých Západních Tatrách. Ať už zvolíte výstup z Plačlivého nebo z Jamníckého sedla (popř. Volovce), čeká vás skalnatý vysokohorský terén s několika exponovanými a relativně nebezpečnými místy osazenými řetězy pro přidržení.

Podle mnohých se tu dokonce nachází nejnebezpečnější úsek celého pohoří. Tím je ostrý vrcholový hřebínek, jehož obě stěny velice strmě spadají mnoho desítek metrů do dolin. Na toto místo narazíte při výstupu ze severní strany (ze směru od Jamníckého sedla a Volovce) a není možné ho nijak obejít. Pokud nemáte žádnou zkušenost s pohybem ve vysokohorském terénu, určitě zbytečně neriskujte a na Ostrý Roháč se nepouštějte.

Pokud ale na vrchol vystoupíte, naskytne se vám nádherný pohled do Jamnícké doliny s Jamníckými plesy, do Roháčské a na ni navazující Smutné doliny, na Roháčská plesa a především na všechny okolní i vzdálenější vrcholy, jako jsou Volovec, Hrubý vrch, Baranec, Plačlivé, Tri kopy a mnoho dalších.

Odkud na Ostrý Roháč:

 • Žiarská chata (popř. obec Žiar)
 • Roháčská dolina (popř. chata Zverovka)
 • Ústí Račkovej doliny

Ostrý Roháč na fotkách:

Výhled z vrcholu:

6 Responses

 1. Markéta
  | Odpovědět

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda je pro výstup na Ostrý Roháč nezbytné mít např. horolezecký sedák či stačí obezřetnost při výstupu.

  Děkuji, Markéta

  • Karel
   | Odpovědět

   Drtivá většina lidí to chodí bez úvazku, pokud ale máte strach z výšek, vezměte si ho.

 2. Sandra
  | Odpovědět

  Ahoj chci se zeptat zda je z vašeho pohledu lepší jít nejprve trasu Salatín – Spálená – Baníkov – Tri kopy a pak už dolů ke Zverovce nebo Volovec – Ostrý Roháč – Plačtivé a pak zase dolů ke Zverovce?

  Nemohu se rozhodnout, která trasa je jednodušší či schůdnější pro začátek.

  • Martin
   | Odpovědět

   Z těchto dvou tras je určitě méně náročná trasa Volovec – Ostrý Roháč – Plačlivé.

   Ta druhá je dost dlouhá a pro začátek by bylo dobré ji zkrátit sestupem (/výstupem) v Baníkovském sedle a vybrat si jen jednu část. Přes Spálenou a Salatín to budete mít nejjednodušší.

   Na všcech trasách ale najdete řetězy a náročné úseky.

 3. Soňa
  | Odpovědět

  Je teda lepší jít na Ost.Roháč přes Plačtivé? Je to schůdnější?

  • Martin
   | Odpovědět

   Pokud nebudete z vrcholu pokračovat dál, ale vrátíte se zpět na Plačlivé, pak je výstup trochu jednodušší. Pokud chcete Ostrý Roháč přejít, doporučil bych spíš směr Jamnícke sedlo – Ostrý Roháč – Plačlivé.

Leave a Reply