Ostrý Roháč (2087,5 m. n. m.)

Ostrý Roháč je snad nejznámějším vrcholem celých Západních Tater, resp. Roháčů, kterým společně se sousedním vrcholem Plačlivé (dříve zvaným Plačlivý Roháč) dal jméno. Jeho charakteristický tvar poznáte snad odkudkoliv. Ne však odkudkoliv je dobře viditelné, že se vlastně jedná o rohy připomínající dvojvrchol. Roháč hledejte v centrální části pohoří mezi vrcholy Volovec a Plačlivé. Pod jeho východní rozsochou se v samém závěru Jamnícké doliny zrcadlí Jamnícké plesa.

Výstup na Ostrý Roháč je jednou z nejnáročnějších túr v celých Západních Tatrách. Ať už zvolíte výstup z Plačlivého nebo z Jamníckého sedla (popř. Volovce), čeká vás skalnatý vysokohorský terén s několika exponovanými a relativně nebezpečnými místy osazenými řetězy pro přidržení.

Podle mnohých se tu dokonce nachází nejnebezpečnější úsek celého pohoří. Tím je ostrý vrcholový hřebínek, jehož obě stěny velice strmě spadají mnoho desítek metrů do dolin. Na toto místo narazíte při výstupu ze severní strany (ze směru od Jamníckého sedla a Volovce) a není možné ho nijak obejít. Pokud nemáte žádnou zkušenost s pohybem ve vysokohorském terénu, určitě zbytečně neriskujte a na Ostrý Roháč se nepouštějte.

Pokud ale na vrchol vystoupíte, naskytne se vám nádherný pohled do Jamnícké doliny s Jamníckými plesy, do Roháčské a na ni navazující Smutné doliny, na Roháčská plesa a především na všechny okolní i vzdálenější vrcholy, jako jsou Volovec, Hrubý vrch, Baranec, Plačlivé, Tri kopy a mnoho dalších.

Odkud na Ostrý Roháč:

  • Žiarská chata (popř. obec Žiar)
  • Roháčská dolina (popř. chata Zverovka)
  • Ústí Račkovej doliny

Ostrý Roháč na fotkách:

Výhled z vrcholu:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *