Ostrý Roháč a Plačlivé

!NEBEZPEČNÉ ÚSEKY NA TRASE!

  • přibližný čas: 9h 30min
  • délka: 19km
  • celkem nastoupáno: 1400 m

Tato trasa je bezpochyby jedna z nejoblíbenějších v celých Roháčích. A zároveň i jedna z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších. Výstup na Ostrý Roháč je místy velmi exponovaný a není pro každého.

První část výstupu je shodná s túrou na Volovec:

Z (placeného) parkoviště v Roháčské dolině (popř. o něco níž položené autobusové zastávky nedaleko chaty Zverovka) začnete pozvolna stoupat po červeně značené asfaltové cestě. Asi po třičtvrtě hodiny projdete přes rozcestí Adamcuľa a po další asi třičtvrtě hodině přijdete k bývalé Ťatliakově chatě. V sezóně je zde možné zakoupit občerstvení a posedět na lavičkách. Za chatou je uměle vytvořené jezero, odkud je krásný výhled Ostrý Roháč a Plačlivé.

Od chaty se vydáte po zelené do prudšího stoupání lesem, později kosodřevinou, do sedla Zábrať, dále po žluté na Rákoň. Výstup na Rákoň zabere zhruba hodinu a půl.

Z Rákoně je to na Volovec co by kamenem dohodil a zbytek pěšky došel, takže poslední část výstupu zvládnete asi tak za třičtvrtě hodiny.

Tatra Adventures: Dobrodružství na Slovensku

Z Volovce se pustíte po červené do Jamníckého sedla, odkud začnete výstup na samotný Ostrý Roháč. Zpočátku je cesta nenáročná, postupně se mění na šplhání po skalách, tu a tam s pomocí řetězu, až vás dovede na jedno z nejnáročnějších míst v Západních Tatrách – velmi ostrý skalnatý hřebínek vedoucí na první vrchol. Zde mívá první problémy spousta lidí, kteří přecenili svoje nejen fyzické, ale především psychické možnosti. Pro člověka se zkušenostmi s pohybem ve skalnatém vysokohorském terénu nebude toto místo nikterak obtížné. Z Volovce až sem vám cesta potrvá asi hodinu a čtvrt.

Na další obtížnější řetěz, tentokrát svislý, narazíte na výstupu na druhý vrchol Ostrého Roháče. Při sestupu z druhého vrcholu stále procházíte skalnatým terénem, občas osazeným řetězem. V těchto místech už je možné mnoho míst pohodlněji obejít pod skalisky. Stejným terénem budete procházet i v začátku stoupání na Plačlivé, jehož vrchol je vzdálen asi hodinu cesty od Roháče.

Z Plačlivého budete již jen sestupovat, stále po červené, zpočátku ještě po skaliskách (která se opět dají obejít), přes poměrně nenápadný vrchol Nohavica do Smutného sedla. Ze sedla odbočíte na modrou a začnete klesat Smutnou dolinou, přes odbočku k Roháčským plesům až na Ťatliakovu chatu. Kousek před ní si z pramene můžete doplnit vodu. Od chaty pokračujte po stejné cestě na parkoviště. Sestup z Plačlivého až na parkoviště trvá asi tři a půl až čtyři hodiny.


REZERVOVAT UBYTOVÁNÍ

najděte si ubytování poblíž


Fotky z túry:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *