Ostrý Roháč a Plačlivé

with 10 komentářů

!NEBEZPEČNÉ ÚSEKY NA TRASE!

 • přibližný čas: 9h 30min
 • délka: 19km
 • celkem nastoupáno: 1400 m

Tato trasa je bezpochyby jedna z nejoblíbenějších v celých Roháčích. A zároveň i jedna z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších. Výstup na Ostrý Roháč je místy velmi exponovaný a není pro každého.

První část výstupu je shodná s túrou na Volovec:

Z (placeného) parkoviště v Roháčské dolině (popř. o něco níž položené autobusové zastávky nedaleko chaty Zverovka) začnete pozvolna stoupat po červeně značené asfaltové cestě. Asi po třičtvrtě hodiny projdete přes rozcestí Adamcuľa a po další asi třičtvrtě hodině přijdete k bývalé Ťatliakově chatě. V sezóně je zde možné zakoupit občerstvení a posedět na lavičkách. Za chatou je uměle vytvořené jezero, odkud je krásný výhled Ostrý Roháč a Plačlivé.

Od chaty se vydáte po zelené do prudšího stoupání lesem, později kosodřevinou, do sedla Zábrať, dále po žluté na Rákoň. Výstup na Rákoň zabere zhruba hodinu a půl.

Z Rákoně je to na Volovec co by kamenem dohodil a zbytek pěšky došel, takže poslední část výstupu zvládnete asi tak za třičtvrtě hodiny.

Z Volovce se pustíte po červené do Jamníckého sedla, odkud začnete výstup na samotný Ostrý Roháč. Zpočátku je cesta nenáročná, postupně se mění na šplhání po skalách, tu a tam s pomocí řetězu, až vás dovede na jedno z nejnáročnějších míst v Západních Tatrách – velmi ostrý skalnatý hřebínek vedoucí na první vrchol. Zde mívá první problémy spousta lidí, kteří přecenili svoje nejen fyzické, ale především psychické možnosti. Pro člověka se zkušenostmi s pohybem ve skalnatém vysokohorském terénu nebude toto místo nikterak obtížné. Z Volovce až sem vám cesta potrvá asi hodinu a čtvrt.

Na další obtížnější řetěz, tentokrát svislý, narazíte na výstupu na druhý vrchol Ostrého Roháče. Při sestupu z druhého vrcholu stále procházíte skalnatým terénem, občas osazeným řetězem. V těchto místech už je možné mnoho míst pohodlněji obejít pod skalisky. Stejným terénem budete procházet i v začátku stoupání na Plačlivé, jehož vrchol je vzdálen asi hodinu cesty od Roháče.

Z Plačlivého budete již jen sestupovat, stále po červené, zpočátku ještě po skaliskách (která se opět dají obejít), přes poměrně nenápadný vrchol Nohavica do Smutného sedla. Ze sedla odbočíte na modrou a začnete klesat Smutnou dolinou, přes odbočku k Roháčským plesům až na Ťatliakovu chatu. Kousek před ní si z pramene můžete doplnit vodu. Od chaty pokračujte po stejné cestě na parkoviště. Sestup z Plačlivého až na parkoviště trvá asi tři a půl až čtyři hodiny.

Oblíbená ubytování

Penzion Josu***

Zuberec

Booking.com

Drevenice Zuberec

Zuberec

Booking.com

Apartment Roháčik

Zuberec

Booking.com

Villa Silvia

Zuberec

Booking.com

Penzión Škerda***

Zuberec

Booking.com

Penzion u Laca

Zuberec

Booking.com

Zobrazit všechna ubytování v Zuberci

Fotky z túry:

10 Responses

 1. You have unread messages (4) from Juliette! Read now: http://inx.lv/klxL?h=3d5cd173183daa0f1dc58281bda9bfa5-
  | Odpovědět

  lgl37e

 2. Pavel
  | Odpovědět

  Ahoj, dá se v nejnebezpečnějších místech na Ostrý Roháč a Plačlivé jístit úvazkem ???
  Po horách včetně Alp a soutěsek jsem už toho nachodil celkem dost, ale nutno přiznat, že z určitých míst mám respekt.
  Jenže hrozně moc bych chtěl tuto túru absolvovat….

  • Mirek
   | Odpovědět

   Uvazek tam moc pouzit nejde. Ale nebudes ho potrebovat, zvlast pokud mas uz alespon nejake zkusenosti. Ja jich moc nemam a vysel jsem to uplne bez problemu. Je pravda ze je tam nekolik mist kde se da spadnout ale pokud si davas alespon trochu pozor kam slapes nic nehorzi.

  • Martin
   | Odpovědět

   Souhlasím s Mirkem. Pokud má člověk alespoň trochu zkušeností, neměl by mít problémy.

 3. eva
  | Odpovědět

  Dobrý den, chtěla jsem se poradit patřím do skupiny těch ,kteří mají spíše psychické problémy ve výškách, má někdo zkušenosti zda se to dá nějak zvládnout ,strašně ráda bych šla přechod přes Roháče ,nebo dají se exponovaná místa nějak obejít?

  • Martin
   | Odpovědět

   Dobrý den Evo,

   na pohyb ve výškách se dá přivyknout. Pro začátek bych doporučil třeba výstup skrz Jánošíkove diery na Velký Rozsutec v Malé Fatře, kde si vyzkoušíte žebříky a lávky nad potokem a poměrně jednoduché, řetězy zajištěné úseky.

   V Západních Tatrách by to mohl být třeba výstup po červené značce na Sivý vrch, kde na pár jednodušších míst s řetězy také narazíte.

   Pokud Vám výšky dělají problémy, určitě není dobrý nápad pustit se rovnou na Ostrý Roháč, kde je vícero míst, která se obejít nedají a právě na psychiku mohou být pro leckoho náročné – často jsou tu vidět lidé, kteří se přecenili a mají problémy se dostat dál nebo zpět.

  • jirka
   | Odpovědět

   Exponovana mista nejsou zas tak naročna jak všichni straší a obejit se nedaji je to zajištěna cesta řetezem takže uplne v klidu 😉

 4. Nádhera
  | Odpovědět

  V Roháčích jsem trávila už třetí dovolenou a musím uznat, že jsou každým rokem nádhernější. Nepopsatelná krajina a výstup na nejvyšší vrcholy mě nabíjí neuvěřitelnou pozitivní energií. Doporučuji všem, protože to opravdu stojí za to.

 5. Diadém
  | Odpovědět

  Šéfredaktor časopisu Krásy Slovenska , Tibor Sásik , před mnoha lety v jednom čísle tohoto časopisu napsal : “ Kdo nenavštívil Roháče , nemůže tvrdit , že poznal nejkrásnější místa naší domoviny . Roháče , to je klenot . Diadém , vsazený do kamenného věnce , objímajícího slovenskou krajinu . Žulové stěny Ostrého Roháče , Baníkova , Třech Kop , uzemňují každého v jeho názorech na vlastní velikost ……“ .
  Já jsem měl to štěstí a mohl jsem , stejně jako další desítky zaměstnanců k.p.Elitex
  Ústí nad Orlicí , tuto západní část Západních Tater , opakovaně , za podpory ZV ROH, navštivit . Šéfredaktor Tibor Sásik měl pravdu ……A přechod hlavního hřebenu ? To se nedá popsat . To se musí “ zažít “ …..

Leave a Reply